20’li Yaşlar İçin Beslenme Önerileri

Strese karşı kendinizi koruyun Küresel olarak yürütülen alışmalar veya endeksler, Türkiye’de gençlerin büyük oranda epey stresli olduğuna işaret etmekte. Ne yazık ki araştırmalar, telomerlerin olması gerektiğinden bir on sene daha kısa olmasıyla yüksek stres seviyesinin bağlantısı olduğunu gösteriyor.
Daha Fazla Tüketin:
Balık Zihinsel stresin etkilerine karşı kalbi korumanıza yardımcı olan deniz kaynaklı omega-3 yağ asitleri içerir. İşe yaraması için: Her hafta somon, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklardan iki veya üç porsiyon yiyin. Balık ne kadar yağlı olursa aldığınız omega-3 miktarı da o kadar çok olur.
Tam tahıllar Lif dolu. Ön çalışmalar, stresin bağırsak bakterisi ve davranışı üzerindeki etkisinin lifin azalttığını gösteriyor.
İşe yaraması için: Beyaz pirinçten ziyade esmer pirinç tüketmeye çalışın ve tam tahıl veya kepekli ekmek, kraker, makarna ve un tercih edin.
Bitter çikolata Bir araştırmada, ‘stresli’ olduklarını söyleyen bir grup insan iki hafta boyunca her gün bitter çikolata yedi. Stres hormonu seviyeleri düştü ve stresle alakalı biyokimyasal dengesizlikleri de düzenlemeye başladı.
İşe yaraması için:Günde 40 g bitter çikolataya ihtiyacınız var ancak çikolatanın en az %70 kakaolu olması gerekiyor.
Yorum Yapın

Your email address will not be published.


Yorum


Name

Email

Url