Nasıl kilo vereceğim?

Merhaba, danışanlarımdan sıkça duyduğum “Öğünlerde ekmek var, kilo aldırmaz mı/ nasıl kilo vereceğim?” sorusuna genel bir yanıt vermek istedim.

Yaşamımızı sürdürmek için günlük karşılanması gereken bir enerji ihtiyacı vardır ve bu enerji ihtiyacı karbonhidrat, protein ve yağdan karşılanmaktadır.
Ekmeğin diyetten çıkarılmasıyla verilen kilo “ekmeği kestiğiniz” için değil tamamen alınan enerjinin sınırlandırılması sebebiyledir.

Örneğin her gün 6 dilim ekmek tüketen Ayşe, diyetten ekmeği çıkarttığında günlük 384 kkal daha az enerji almış olacak ve ayda yaklaşık 1,5 kg ağırlık kaybı olacaktır.

Fakat yine Ayşe , her gün 3 su bardağı süt tüketiyorsa ve diyetten sütü tamamen çıkarırsa günlük 324 kkal daha az enerji almış olacak ve ayda yaklaşık 1,3 kg ağırlık kaybı olacaktır. Yani diyetten ekmek yerine süt çıkarılsada kilo kaybı sağlanacaktır çünkü kilo kaybını sağlayan diyetten ekmek, süt, meyve vs çıkarmak değil enerji alımının azalmasıdır. Burada amaç “SUÇLU/KİLO ALDIRAN BESİNİ” diyetten çıkararak değil yeterli ve dengeli bir beslenme planıyla enerji alımını azaltarak kilo kaybı sağlamak olmalıdır.
1 Yorum

Mr WordPress 18 Haziran 2010

Merhaba, bu bir yorumdur.Yorumu silmek için oturum açarak gönderi'leri ve yorumları görüntülemeniz yeterlidir. Burada yorum ve gönderileri düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.
Yorum Yapın

Your email address will not be published.


Yorum


Name

Email

Url