Ramazan’da Beslenme Önerileri

Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemiz özen gerektiriyor. Ramazan’la birlikte öğün düzeni ve saatiyle tüketilen yiyeceklerin miktarlarındaki artış beslenmedeki en önemli değişikliklerdir.
Ancak yaşamın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de amaç ‘yeterli ve dengeli beslenme’ olmalıdır.
Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece atıştırmasıyla yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalı. Gün boyunca alamadığımız besin öğesi ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Bunun için öğün sayısı arttırılmalı ve mutlaka sahur yapılmalıdır.
Sahurda protein içeren süt içmeli, yumurta, yoğurt, peynir yemeli, kan şekeri dengesi için tam tahıl içeren ekmek tüketmeli ve bol su içip yeterli sıvı alımını sağlanmalıyız. Ramazan’da dengeli beslenmeyen ve sahura kalkmayan kişilerde; kan şekeri düşüklüğü, sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi, dehidratasyon dediğimiz vücudun susuz kalması ve su – tuz dengesinin bozulması olabilir. Öğün sayısının az olması gün içinde yorgunluk, konsantrasyon azalması ve uyku hali gibi durumlara yol açmaktadır.

Sahur seçimleri nasıl olmalı?
 Yeniden uykuya geçişe uygun,
 Gün boyu tok kalmanıza yardımcı,
 Tuz oranı düşük,
 Yeterli sıvı içeren,
 Bağırsak hareketleri için yeterli lifi sağlayan,
 Protein, karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden oluşan,
 Vitamin ve mineral alımını destekleyen,
 Kolay hazırlanabilir ve pratik yenebilir olmalı.
Yorum Yapın

Your email address will not be published.


Yorum


Name

Email

Url