Veganlar İçin Sağlıklı Beslenme Rehberi

Protein Deposu
Besinlerin çoğunda bir miktar protein bulunur ve ıspanak, brokoli, avokado, mısır ve enginar gibi kimi beinlerdekik protein miktarı hiç de azımsanacak seviyede değildir. Protein açısından en zengin seçenekler tofu, tempeh, edamame, miso ve soya sütü gibi soya kullanılarak yapılan besinler ve sauye, mercimek, tam tahıllı ekmek, yulaf, kinoa, mantar, yemişler ve çekirdeklerdir. Bitkisel protein kaynakları, hayvansal proteinlerin aksine, vücutta birikim yapmaz. Zira aşırı hayvansal protein tüketiminin böbrek taşı, kemik erimesi, kolon ve karaciğer kanseri ile bağlantısı olduğu düşünülmektedir.
Güçlü Kemiklerin Sırrı
Badem, brokoli, karalahana, kıvırcık, lahana, susam, şekerkamışı şurubu, fasulye, bazı tofu türleriyle yüksek kalsiyumlu soya, badem ve prinç sütü bol miktarda kalsiyum içerir. Bu besinlerdeki kalsiyum emilim oranı çoğunlukla inek sütündekine kıyasla daha kolaydır.
Günde 15 veya 20 dakika boyunca güneş ışığına maruz kalırsanız, vücudunuz D vitaminini yeteri miktarda işleyebilir. Belirli mantar türleri güçlendirilmiş vegan besinler veya bir multivitamin kaynağı yoluyla ekstra D vitamini alabilirsiniz.
Balıksız Omega-3
Omega 3 yağ asitlerini ceviz, brokoli, ıspanak veya soya fasulyesinden karşılayabilirsiniz. Böylece balıkta bulunan doymuş yağlar, kolesterol ve toksinlerden de korunmuş olursunuz.
Demir ve B Vitaminini Artırmanın Yolları
Börülce, yulaf, kurutulmuş meyveler, soya fasulyesi, ıspanak, ayçiçeği çekirdeği, nohut, besleyici mayalar ve şekerkamışı şurubub zengin demir kaynağı besinlerdir.
Yorum Yapın

Your email address will not be published.


Yorum


Name

Email

Url